W Orientacji Sportowej wyróżniamy:

BnO – Bieg na Orientację (ang. foot orienteering)
RJnO – Rowerowa Jazda na Orientację (ang. MTBO)
NBnO – Narciarski Bieg na Orientację (ang. ski-O)
Trail-O – Orientacja Precyzyjna (ang. trail-O)

Wszystkie te dyscypliny łączy jedno – nawigacja w terenie, która wiąże się z kilkoma nieodłącznymi elementami: Mapa – to dzięki niej możemy orientować się w terenie, wspomagając się kompasem. Na mapie zaznaczone są punkty kontrolne, które musimy potwierdzić w odpowiedniej kolejności w jak najkrótszym czasie.

RJnO – Dyscyplina orientacji sportowej dla rowerzystów polega na wyborze wariantu dobierając najodpowiedniejsze ścieżki do jazdy. Liczy się zarówno długość, szerokość, jak i twardość i rodzaj podłoża. Jeżeli jesteś kolarzem znudzonym ciągłym jeżdzeniem po tych samych drogach, to jest coś dla Ciebie. Każdy start jest niepowtarzalny, gdyż trasy przed zawodami objęte są tajemnicą i projektuje się je na konkretny start. Dlatego zawsze możemy sprawdzić swoje umiejętności wyboru wariantu a w przypadku jazdy na rowerze odpowiedniej ścieżki.
Sztuką jest odnalezienie równowagi pomiędzy szybkom jazdą, a poprawnym odczytywaniem mapy i nawigowaniem w terenie. Dlatego jest to sport dla ludzi myślących, a doping nie wchodzi w grę – nawet jeśli jesteś najszybszym kolarzem świata, nie poradzisz sobie z mapą jadąc zbyt szybko.

Mapa – mapa do orientacji sportowej charakteryzuje się dużą szczegółowością, którą określają międzynarodowe standardy. Wyobraź sobie, że chodzisz po mieście z mapą, na której zaznaczoną masz każdą ławkę, bramę w budynku, krzak, nawet najmniejsze alejki w parku. Korzystanie z mapy do orienteeringu jest naprawdę wielką frajdą!

Kompas – Specjalistyczny kompas jest bardzo szybki i precyzyjny. Zakładasz go na palec w ten sposób, że w każdej chwili możesz go szybko przyłożyć do mapy i przekręcić ją tak, aby zgadzała się z faktycznym kierunkiem północy.

Punkt kontrolny – w skrócie PK – składa się ze stojaka, do którego przymocowany jest materiałowy lampion, który jest symbolem orientacji sportowej. Do stojaka przytwierdzone jest urządzenie elektroniczne, dzięki któremu w ułamku sekundy potwierdzasz obecność na danym punkcie kontrolnym. W razie awarii systemu elektronicznego jest też perforator, którego użyjesz dziurkując mapę.

Więc o co biega? Najlepiej zobrazuje to poniższy film.

Źródło: Materiały pochodzą ze strony PZOS (Polski Związek Orientacji Sportowej)